Agnieszka Figiel Rzeczoznawca

o nas cel wyceny maszyny
drogowe
maszyny
rolnicze
szkolenia wycena
dzieł sztuki
świadectwa
energetyczne
praktyki środki trwałe
i techniczne
inwentaryzacja sprzęt
medyczny
wycena
przedsiębiorstw
blog

Dom na wojskowej działce?

Pod koniec stycznia w mediach pojawiła się informacja o atrakcyjnych działkach na sprzedaż. Autorem tej oferty była Agencja Mienia Wojskowego. Czy to inwestycja warta zachodu? Czy opłaca się inwestować w wojskowe nieruchomości w Krakowie?
Continue reading “Dom na wojskowej działce?” »

Ulga mieszkaniowa, czyli jak uniknąć podatku od spadków i darowizn

Podatek od spadków i darowizn to dość bolesny wydatek, szczególnie wtedy, gdy dziedziczymy nieruchomość, a nie pieniądze. Jak uniknąć obciążenia podatkowego? Czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać? O tym kilka słów w dzisiejszym artykule.
Continue reading “Ulga mieszkaniowa, czyli jak uniknąć podatku od spadków i darowizn” »

Kraków – miasto spóźnionych inwestycji?

W zeszłym tygodniu media obiegła informacja, że planowana budowa nowego torowiska z Krowodrzy Górki na Azory rozpocznie się dopiero za trzy lata. Tramwaje natomiast pojadą tą trasą najwcześniej za sześć lat. Czy można już powiedzieć, że Kraków jest miastem spóźnionych inwestycji?
Continue reading “Kraków – miasto spóźnionych inwestycji?” »

Wykorzystanie operatu bez zgody rzeczoznawcy

Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami rzeczoznawca majątkowy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie, sporządzonego przez niego, operatu szacunkowego, jeżeli nastąpiło to bez jego zgody oraz do innego celu, niż ten cel, dla którego został stworzony. Co to oznacza?
Continue reading “Wykorzystanie operatu bez zgody rzeczoznawcy” »

Krakowska firma liderem eko-innowacji

Slag Recycling sp. z o.o., czyli krakowski odłam brytyjskiej grupy kapitałowej St. Paul’s Developments – słynącej z realizacji niezwykle ambitnych projektów rewitalizacyjnych w Wielkiej Brytanii – stworzy pierwszą w Polsce zieloną dzielnicę. Projekt, za który odpowiada krakowskie biuro architektów Horizone Studio, stanie się wizytówką miasta Jaworzno. Co warto wiedzieć o nowej inwestycji?
Continue reading “Krakowska firma liderem eko-innowacji” »

Lepsze warunki kredytu dla profesjonalistów?

Niewiele osób o tym wie, a jednak przedstawiciele tak zwanych zawodów zaufania publicznego, mogą liczyć na korzystniejsze warunki kredytu. Przy czym w grupie tej znajdują się nie tylko, najczęściej kojarzeni z tym pojęciem, lekarze i prawnicy. Kto jeszcze zapłaci mniej i łatwiej uzyska kredyt?
Continue reading “Lepsze warunki kredytu dla profesjonalistów?” »

Nowa filia Centrum Kultury Podgórza

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie pod koniec 2018 r. wreszcie otrzymał finalne pozwolenie na budowę Ośrodka Ruczaj – filii Centrum Kultury Podgórza. Jak będzie wyglądała ta inwestycja? Kiedy możemy spodziewać się jej realizacji?
Continue reading “Nowa filia Centrum Kultury Podgórza” »

Wycena na potrzeby sprawozdań finansowych

Wycena nieruchomości lub maszyn i urządzeń może się nieco różnić w zależności od celu takiego zabiegu. Inaczej wycenimy daną rzecz lub działkę, przeznaczoną na sprzedaż, inaczej przy wyliczeniu podatku, a jeszcze inaczej w przypadku środków trwałych, wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Jak zatem sporządzić stosowny operat w tym drugim przypadku?
Continue reading “Wycena na potrzeby sprawozdań finansowych” »

Dlaczego kupujemy coraz mniejsze mieszkania?

Statystyki pokazują, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat średnia powierzchnia nowych mieszkań zmniejszyła się o co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych. Przy czym nadal na topie są M2 i M3. Tyle tylko, że zmienił się ich rozmiar. Dlaczego tak się dzieje?
Continue reading “Dlaczego kupujemy coraz mniejsze mieszkania?” »

Jak sporządzić umowę o sporządzenie operatu szacunkowego?

Rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy niejednokrotnie spotyka się z zagadnieniem sporządzania umowy za usługę sporządzania operatów szacunkowych. O ile w warunkach współpracy z organami administracji i sądami, taką umowę otrzymamy od właściwej instytucji, o tyle w warunkach współpracy z osobami prywatnymi, musimy poradzić sobie sami. W jaki sposób skonstruować taką umowę? O czym należy pamiętać?
Continue reading “Jak sporządzić umowę o sporządzenie operatu szacunkowego?” »

Agnieszka FigielRzeczoznawcaAgnieszka Figiel RzeczoznawcaAgnieszka Figiel Rzeczoznawca