Agnieszka Figiel Rzeczoznawca

o nas cel wyceny maszyny
drogowe
maszyny
rolnicze
szkolenia wycena
dzieł sztuki
świadectwa
energetyczne
praktyki środki trwałe
i techniczne
inwentaryzacja sprzęt
medyczny
wycena
przedsiębiorstw
blog

Czy dojdzie do sprzedaży fortu Bronowice?

W ostatnim czasie, za sprawą kolejnego przetargu, powrócił temat słynnego fortu Bronowice. Tym razem nikt nie wyraził chęci zakupu, ale to nie znaczy, że fort na długo pozostanie bez właściciela. Głośno mówi się o tym, że tak naprawdę zainteresowanych kupnem tych terenów jest wielu. Co się stanie z ostatnią zieloną enklawą w tej części Krakowa?


bunker-1569720_640

Kilka słów o forcie

Fort Bronowice należy do kompleksu XIX-wiecznej austriackiej fortyfikacji, określanej jako Twierdza Kraków. Powstał w latach 1857-1865. Przez cały XX i część XXI wieku stanowił własność wojska i pełnił rolę magazynu. Agencja Mienia Wojskowego, dysponująca tą nieruchomością, od kilku lat próbuje sprzedać grunty przy ul. Lucjana Rydla. Nowy właściciel będzie musiał co prawda sprostać ograniczeniom, związanym z wpisaniem obiektu do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego, ale za to zyska potężną nieruchomość z terenami zieleni, w atrakcyjnej części miasta.

Miasto milczy…

Co ciekawe, Agencja Mienia Wojskowego zwracała się z ofertą zakupu fortu do Prezydenta Miasta Krakowa. Miastu przysługuje bowiem prawo pierwokupu. Krakowscy włodarze nie byli jednak zainteresowani tą propozycją. Postawa magistratu dziwi, ponieważ Agencja Mienia Wojskowego zaproponowała naprawdę korzystne warunki. Jest skłonna oddać miastu dwuhektarowe działki przy samym forcie w zamian za inne tereny, na których możliwe byłoby wybudowanie mieszkań dla żołnierzy. Czy w końcu dojdzie do porozumienia i miasto znajdzie odpowiednie do zamiany działki? A może po fort sięgną deweloperzy?

Agnieszka FigielRzeczoznawcaAgnieszka Figiel RzeczoznawcaAgnieszka Figiel Rzeczoznawca