Agnieszka Figiel Rzeczoznawca

o nas cel wyceny maszyny
drogowe
maszyny
rolnicze
szkolenia wycena
dzieł sztuki
świadectwa
energetyczne
praktyki środki trwałe
i techniczne
inwentaryzacja sprzęt
medyczny
wycena
przedsiębiorstw
blog

Czy to koniec krakowskiego Polmosu?

Polmos, czyli słynna, krakowska wytwórnia wódek niebawem przestanie istnieć. Prace rozbiórkowe już się rozpoczęły. Pojawił się również nowy inwestor, który odmieni oblicze ul. Fabrycznej. Stare magazyny zastąpi bowiem Fabryczna Office Park – nowy kompleks biurowy.


a-glass-of-3287791_640

Polmos, czyli kilka słów o wódce

Słynna wytwórnia wódek powstała 1 kwietnia 1931 roku, ale bynajmniej nie był to żart. Fabryka stanowiła jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych obiektów tamtych czasów. Za jego projekt odpowiadał inżynier Stanisław Piotrowski. Pierwszym właścicielem wytwórni był natomiast Państwowy Monopol Spirytusowy – instytucja powołana w 1919 roku do sprawowania kontroli nad produkcją spirytusu i obrotem wyrobami spirytusowymi. To jej obiekt zawdzięcza nazwę – POLski MOnopol Spirytusowy. Polmos budowano z rozmachem. Nic dziwnego, ponieważ za realizację projektu odpowiedzialna była największa wówczas krakowska firma budowlana – Spółdzielnia Budowlana Stryjeński, Mączyński, Korn. Przed II wojną światową Polmos zatrudniał aż 500 robotników i 55 pracowników umysłowych. W czasie wojny, Niemcy zauważyli potencjał polskiej fabryki, dlatego zwiększyli zatrudnienie do 1000 osób. W epoce PRL-u z kolei obiekt znacząco rozbudowano i zmodernizowano. W 1991 roku nastąpiło przekształcenie i Polmos zyskał nową nazwę: Krakowskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Spirytusowego i Drożdżowego „Polmos”. Później było jeszcze kilka zmian nazwy, po to by finalnie w 2002 roku wytwórnia została sprywatyzowana i przejęta przez grupę kapitałową Belvedere (dzisiaj Sobieski sp. z o.o.). W tej formie działała jednak tylko 8 lat. W 2010 roku zakłady przestały funkcjonować.

Nowe oblicze ul. Fabrycznej

Od 2010 roku obiekt Polmosu był wynajmowany pod działalność innych firm. W końcu został przejęty przez grupę Inter-Bud – znanego i doświadczonego, krakowskiego dewelopera, który odpowiada za takie inwestycje, jak osiedle „Grzegórzki Park” oraz „Wiślane Tarasy”. Zamierza on zrealizować w miejscu budynków Polmosu projekt o nazwie: „Fabryczna Office Park”. Wejdzie on w skład większej inwestycji: „Fabryczna City”. Fabryczna Office Park obejmie budynki biurowe, budynki mieszkalne, mieszkania w typie starter i mikroapartamenty na wynajem, zrewitalizowane budynki zabytkowe z częścią usługą i hotelem, zadaszony deptak, naziemne parkingi przynależne do budynków biurowych, parking naziemny przy części zabytkowej, minipark oraz, co najciekawsze, stację PKP. Część biurowa ma powstać już w pierwszym kwartale 2019 roku. Inwestor zapewnia, że budynki będą posiadały certyfikat BREEM EXCELLENT, przyznawany obiektom, w których zastosowano technologie i rozwiązania proekologiczne, takie jak: instalacja centralnej wody użytkowej oraz energooszczędny system HVAC i oświetlenie LED.

Agnieszka FigielRzeczoznawcaAgnieszka Figiel RzeczoznawcaAgnieszka Figiel Rzeczoznawca