Agnieszka Figiel Rzeczoznawca

o nas cel wyceny maszyny
drogowe
maszyny
rolnicze
szkolenia wycena
dzieł sztuki
świadectwa
energetyczne
praktyki środki trwałe
i techniczne
inwentaryzacja sprzęt
medyczny
wycena
przedsiębiorstw
blog

Dlaczego kupujemy coraz mniejsze mieszkania?

Statystyki pokazują, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat średnia powierzchnia nowych mieszkań zmniejszyła się o co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych. Przy czym nadal na topie są M2 i M3. Tyle tylko, że zmienił się ich rozmiar. Dlaczego tak się dzieje?


key-3348307_640

Winne kredyty?

Wskazuje się, że powodem tej sytuacji jest kryzys finansowy z 2008 roku i jego konsekwencje. Po krachu, który miał miejsce 10 lat temu, banki są nieco bardziej ostrożne przy udzielaniu kredytów. Niechętnie godzą się na pół milionowe obciążenia. Zresztą mało kto posiada wystarczającą zdolność kredytową, aby udźwignąć taki kredyt. W efekcie Polacy decydują się po prostu na mniejsze mieszkania. Ich wymagania jednak się nie zmieniły – wciąż szukają dwu i trzypokojowych lokali, tyle że w mniejszym metrażu.

Dążymy do mikromieszkań?

Sytuacja na rynku powoduje, że do panujących trendów dostosowują się deweloperzy. Trudno teraz znaleźć czteropokojowe mieszkanie w nowej inwestycji. W większości przypadków pojawi się tylko jedno takie mieszkanie w całym projekcie. Często budowane są natomiast bloki z mikromieszkaniami albo małymi mieszkaniami. Kawalerki o metrażu ok. 20 metrów kwadratowych oraz dwupokojowe mieszkania, sięgające 40-45 metrów kwadratowych. Co jednak istotne, nie dojdziemy do momentu, w którym mieszkanie będzie miało i 5 metrów kwadratowych. Od nowego roku wchodzą bowiem w życie przepisy, zgodnie z którymi lokal przeznaczony do stałego zamieszkania nie będzie mniejszy niż 25 metrów kwadratowych.

Agnieszka FigielRzeczoznawcaAgnieszka Figiel RzeczoznawcaAgnieszka Figiel Rzeczoznawca