Agnieszka Figiel Rzeczoznawca

o nas cel wyceny maszyny
drogowe
maszyny
rolnicze
szkolenia wycena
dzieł sztuki
świadectwa
energetyczne
praktyki środki trwałe
i techniczne
inwentaryzacja sprzęt
medyczny
wycena
przedsiębiorstw
blog

Dom na kołach? Tak, to możliwe

Specjaliści firmy MICCO oraz naukowcy z Zakładu Budownictwa i Fizyki Budowli Politechniki Krakowskiej od pewnego czasu pracują nad niesamowitym, innowacyjnym projektem – energooszczędnym domem na kołach. Czy to możliwe? Tak, jego prototyp powstał właśnie na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej. Co będzie dalej?

gauge-2087425_640

Wielkie testowanie

Wygląda na to, że na pewien czas dom na kołach stanie się trwałym elementem przestrzeni kampusu. Właśnie tam przejdzie bowiem specjalistyczne testy. One wykażą, czy budynek spełnia wymagania funkcjonalne, wytrzymałościowe i termoizolacyjne, narzucone na budynki mieszkalne przez przepisy polskiego prawa (w szczególności Prawo budowlane). Testy zweryfikują również, czy dom o tak ograniczonym metrażu (aby mógł przemieszczać się po drogach musi mieć nie więcej niż 3,6 m szerokości) nadaje się do komfortowego i bezproblemowego korzystania.

Jak wygląda projekt?

Projektanci energooszczędnego, mobilnego domu przygotowują kilka wersji swojego projektu. Rzecz w tym, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie, które będzie można wprowadzić na polski i światowy rynek. Twórcy podkreślają, że największym wyzwaniem konstrukcyjnym w mobilnym domu było zrobienie jak najcieńszych ścian, które jednocześnie zapewnią właściwą termoizolację budynku. Postawiono na bardzo lekką konstrukcję nośną. Poza tym dom ma bardzo bogate wyposażenie – elektryczne ogrzewanie, mechaniczną wentylację z odzyskiwaniem ciepła z powietrza wentylacyjnego, LED-owe oświetlenie wewnętrzne o zmiennych kolorach i nocne oświetlenie zewnętrzne. Posiada również w pełni wyposażony salon z aneksem kuchennym, sypialnię, mały pokój do pracy i łazienkę.

Sprawdź to sam!

Dzisiaj i jutro (28 i 29 listopada) mobilny dom będzie dostępny dla zwiedzających. W godzinach od 11 do 12 przeprowadzona bowiem zostanie pierwsza seria badań z użyciem kamery termowizyjnej i miernika komfortu cieplnego. Z pewnością projekt firmy MICCO i naukowców z Politechniki Krakowskiej to nie lada gratka dla miłośników szeroko rozumianej architektury.

Agnieszka FigielRzeczoznawcaAgnieszka Figiel RzeczoznawcaAgnieszka Figiel Rzeczoznawca