Agnieszka Figiel Rzeczoznawca

o nas cel wyceny maszyny
drogowe
maszyny
rolnicze
szkolenia wycena
dzieł sztuki
świadectwa
energetyczne
praktyki środki trwałe
i techniczne
inwentaryzacja sprzęt
medyczny
wycena
przedsiębiorstw
blog

Dom na wojskowej działce?

Pod koniec stycznia w mediach pojawiła się informacja o atrakcyjnych działkach na sprzedaż. Autorem tej oferty była Agencja Mienia Wojskowego. Czy to inwestycja warta zachodu? Czy opłaca się inwestować w wojskowe nieruchomości w Krakowie?


army-1446021_640

Zadania Agencji Mienia Wojskowego

Agencja Mienia Wojskowego jest organem wykonawczym, nadzorowanym przez Ministra Obrony Narodowej. Działa na podstawie ustawy z 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego oraz nadanego statutu. W imieniu i na rzecz Skarbu Państwa wykonuje zadania, związane z gospodarowaniem nieruchomościami wykorzystywanymi do zakwaterowania żołnierzy zawodowych, zajętych pod budowle i urządzenia, związane z tymi nieruchomościami, a także uznanych za zbędne na cele obronności i bezpieczeństwa państwa. Dodatkowo Agencja Mienia Wojskowego dysponuje mieniem, które zostało jej przekazane w trwałym zarządzie, a także pozostałego po likwidacji państwowych osób prawnych, dla których organem założycielskim był Minister Obrony Narodowej. Agencja ma dość dużą swobodę w gospodarowaniu nieruchomościami i mieniem, którym dysponuje. W ramach tego nawet prowadzi stosowne działania marketingowe i promocyjne.

Krakowskie przetargi mienia powojskowego

Skoro zatem niektóre krakowskie grunty stały się zbędne Ministerstwu Obrony Narodowej oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, zdecydowano o ich sprzedaży. 16 stycznia tego roku Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła przetarg na tereny przy ul. Łupaszki. Wtedy jednak nikt nie skusił się na taką propozycję. Druga próba zostanie prawdopodobnie podjęta w drugim kwartale 2019 roku. Ofert jest jednak coraz więcej. Pod młotek idzie również ponad 7 hektarów w rejonie ulicy Stefczyka. Cena za metr jest dość atrakcyjna, bo 152,20 zł za metr kwadratowy. Jeżeli któryś z inwestorów skusiłby się na przejęcie całego, powojskowego terenu, zapłaciłby natomiast niecały milion złotych.

Co możemy kupić od AMW?

Pytanie zatem, czy propozycja Agencji Mienia Wojskowego jest atrakcyjna. Niewątpliwie jest to dość niestandardowy sprzedawca. Wydaje się jednak, że oferta jest godna rozważenia. Jeśli chodzi o tereny w okolicach ul. Stefczyka, są one oddalone od ścisłego centrum o mniej więcej 10 kilometrów. Przystanek autobusowy, sklepy i punkty usługowe znajdziemy już dużo bliżej, bo w odległości 350 metrów. AMW pozostawiła kupcom dużą swobodę w wyborze metrażu. Teren został bowiem podzielony na dość zróżnicowane powierzchniowo działki – od 700 do kilku tysięcy metrów kwadratowych. Kompleks posiada wydzielony układ komunikacyjny, a same działki mają regularny i foremny kształt. Dodatkowo przyszli właściciele mogą liczyć na pełen dostęp do mediów: linii elektrycznej, wodociągu, sieci kanalizacyjnej i gazowej.

Czy warto zainwestować w wojskowe nieruchomości w Krakowie?

Niewątpliwie propozycja Agencji Mienia Wojskowego jest warta rozważenia. Przede wszystkim nie kupujemy „kota w worku”. Poza tym mamy przed sobą poważnego i rzetelnego kontrahenta. Taka transakcja jest zatem pewna i bezpieczna. Nie musimy martwić się o ukryte koszty i potencjalne problemy.

Agnieszka FigielRzeczoznawcaAgnieszka Figiel RzeczoznawcaAgnieszka Figiel Rzeczoznawca