Agnieszka Figiel Rzeczoznawca

o nas cel wyceny maszyny
drogowe
maszyny
rolnicze
szkolenia wycena
dzieł sztuki
świadectwa
energetyczne
praktyki środki trwałe
i techniczne
inwentaryzacja sprzęt
medyczny
wycena
przedsiębiorstw
blog

Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką?

Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że sprzedaż mieszkania z obciążoną hipoteką nie jest możliwa. To powstrzymuje ich przed dokonaniem transakcji i być może wymianą dotychczasowego lokum na to wymarzone. Tymczasem kredyt hipoteczny nie stanowi żadnego ograniczenia. Wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych elementach.


kitchen-1940177_640

Sprzedaż mieszkania z hipoteką – strona sprzedającego

Od strony sprzedającego wygląda to tak – sporządzamy klasyczne ogłoszenie, w którym opisujemy najważniejsze cechy mieszkania i podkreślamy jego zalety. Umieszczamy to ogłoszenie na znanych portalach, w gazecie, na Facebooku i w innych poczytnych źródłach. W momencie gdy znajdziemy kupca, musimy wybrać się do banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny. Należy ustalić warunki wcześniejszej spłaty i ewentualne, związane z tym koszty. Dodatkowo pracownik banku musi wystawić zaświadczenie o kwocie kredytu, pozostałej do spłacenia oraz promesę, dotyczącą wykreślenia hipoteki. Co istotne, te dokumenty są ważne tylko przez 30 dni.

Sprzedaż mieszkania z hipoteką – strona kupującego

Od strony kupującego wygląda to natomiast tak – znajdujemy interesującą nas nieruchomość. Okazuje się, że ma ona obciążoną hipotekę. Sprawdzamy zatem stan zadłużenia nieruchomości i jej aktualną sytuację prawną (wysyłamy zapytanie do ksiąg wieczystych, do właściciela i do banku, na rzecz którego ustanowiono hipotekę). W zakresie zaciągniętego kredytu istnieje kilka opcji – możemy na przykład przejąć kredyt sprzedającego albo też zapłacić za nieruchomość dwuetapowo – część kwoty przelejemy bezpośrednio sprzedającemu, a część bankowi.

Czy kupowanie mieszkania, obciążonego kredytem hipotecznym jest ryzykowne?

Zakup mieszkania, obciążonego kredytem wcale nie musi być ryzykowny. Wystarczy zadbać o zebranie kompletu informacji – zawartych w księdze wieczystej oraz posiadanych przez bank i samego sprzedającego. To dużo formalności – czy nie lepiej kupić mieszkanie, nieobciążone hipoteką (z rynku pierwotnego lub wtórnego)? Oczywiście, wybierając mieszkanie, obciążone kredytem, narażamy się na większą liczbę wymogów i formalności. Co jednak istotne, tego typu nieruchomości są z reguły nieco tańsze. Sprzedawcy wiedzą bowiem, że ich nieruchomości nie cieszą się szczególnym popytem, ze względu na swoje obciążenie. W konsekwencji obniżają cenę…

Agnieszka FigielRzeczoznawcaAgnieszka Figiel RzeczoznawcaAgnieszka Figiel Rzeczoznawca