Agnieszka Figiel Rzeczoznawca

o nas cel wyceny maszyny
drogowe
maszyny
rolnicze
szkolenia wycena
dzieł sztuki
świadectwa
energetyczne
praktyki środki trwałe
i techniczne
inwentaryzacja sprzęt
medyczny
wycena
przedsiębiorstw
blog

Krakowska firma liderem eko-innowacji

Slag Recycling sp. z o.o., czyli krakowski odłam brytyjskiej grupy kapitałowej St. Paul’s Developments – słynącej z realizacji niezwykle ambitnych projektów rewitalizacyjnych w Wielkiej Brytanii – stworzy pierwszą w Polsce zieloną dzielnicę. Projekt, za który odpowiada krakowskie biuro architektów Horizone Studio, stanie się wizytówką miasta Jaworzno. Co warto wiedzieć o nowej inwestycji?


environment-2948299_640

SILO – rozwiązania ekologiczne przyszłości

Jak wskazuje inwestor SILO (bo tak ma się nazywać projekt) będzie nawiązywał do zielonych dzielnic, które powstają aktualnie w kanadyjskim Vancouver, holenderskim Amsterdamie oraz szwedzkim Ornsro. Jego celem jest kompleksowa rewitalizacja zdegradowanych obszarów miasta oraz zainicjowanie rozwoju lokalnych społeczności. Będzie ekologiczne, a jednocześnie spójnie z najnowszymi trendami. Osiedle będzie korzystało z niskoemisyjnej energii, zostanie tam zaplanowana mądra gospodarka odpadami, a budynki zostaną wykonane z ekologicznych materiałów. Gdzie powstanie nowa inwestycja? Deweloper wykupił ponad 20 hektarów ziemi. Grunty te zajmują obszar dawnej cementowni u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego, Bukowskiej oraz linii kolejowej E30. Na czym właściwie polega wyjątkowość tego projektu? Poza ekologicznymi rozwiązaniami teren osiedla zostanie zagospodarowany w taki sposób, aby co najmniej połowa jego powierzchni stanowiła obszary zielone (zielone ścieżki, oczka wodne, drzewa i krzewy). Dodatkową zaletą tej inwestycji jet to, że deweloper postanowił wykorzystać istniejące zasoby leśne i wodne do celów krajobrazowych i rekreacyjnych. Pozostawi zatem to, co najlepsze na tym obszarze, a naprawi to, co zostało zdegradowane przez istniejącą tam uprzednio cementownię.

Pięknie, ekologicznie i funkcjonalnie

SILO ma być nie tylko ładne i ekologiczne, ale również funkcjonalne. Poza terenami zieleni na nowym osiedlu znajdziemy plac targowy, szkołę, dwa przedszkola, podziemne platformy parkingowe i wielopoziomowe parkingi naziemne. Chodzi o to, aby przestrzeń nie była „zagracona” samochodami, dlatego wszystkie muszą zostać pochowane w stosownych garażach. Architekci, odpowiedzialni za projekt SILO, przewidzieli również zróżnicowaną zabudowę dzielnicy – z jednej strony szeregowce, z drugiej zabudowa wielorodzinna o średniej intensywności oraz wysokie bloki, stanowiące barierę dźwiękową i odgradzające osiedle od pobliskiej linii kolejowej. Ile osób zamieszka w SILO? Szacuje się, że znajdzie się tam miejsce dla 5000 mieszkańców w 2500 mieszkaniach. Inwestycja ma natomiast kosztować aż pół miliarda złotych.

Agnieszka FigielRzeczoznawcaAgnieszka Figiel RzeczoznawcaAgnieszka Figiel Rzeczoznawca