Wycena sprzętu budowlanego- oczami rzeczoznawcy. Część I

Wycena sprzętu budowlanego- oczami rzeczoznawcy. Część I

Co raz częściej w ostatnim okresie wyceniamy sprzęt czy też urządzenia/maszyny budowalne.

To na zlecenie Sądu, Prokuratury lub po prostu właściciela firm potrzebują kredyt, sprzedać, ubezpieczyć czy wnieść aportem środek trwały.

Jeżeli chodzi o wniesienie środka trwałego, księgowe często mają problem w sytuacji, gdzie środek trwały został w całości zamortyzowany, czyli ma wartość księgowość zero a w rzeczywistości maszyna jest warta więcej niż zero. Takie firmy zgłaszają się właśnie do nas. Należy wspomnieć co to jest wartość rynkowa. Wartość rynkowa jest definiowana jako racjonalnie określona ilość pieniędzy, którą kupujący będzie skłonny zaoferować sprzedającemu w zamian za przedmiot transakcji przy założeniu równości stron, bez istnienia przymusu wpływającego na decyzję o zakupie i sprzedaży, przy pełnej znajomości przedmiot i okoliczności transakcji, oraz przy chowaniu odpowiednio długiego czasu wyeksponowania przedmiotu sprzedaży na wolnym rynku.

Powyższa wartość uwzględnia m.in. wytwórcę, kompletność, stan techniczny, nowoczesność konstrukcji i wiek urządzenia, okres i sposób eksploatacji, a także warunki popytu i podaży odzwierciedlone ofertami ruchomości porównywalnych.

Rzeczoznawca przystępując do takiej wyceny musi dokładnie zapoznać się z ruchomością a dokładnie z jego parametrami technicznymi jak też zużyciem, przebiegiem, wyglądam zewnętrznym (np. widoczność zacieków), dodatkowym osprzętem, konserwacją, serwisem. Mając wiedzę szczegółową może przystąpić do wyceny. Głównie tego typy ruchomości (koparki, ładowarki, betoniarki, agregaty, przecinarki, walce, młoty itd.) wycenia się metodą porównawczą, czyli należy wyszczególnić najważniejsze cechy urządzenia i porównać je do innych o jak najbardziej zbliżonych parametrach najlepiej o tym samym producencie, modelu, rodzaju, typu, parametrach, roku produkcji i zużyciu.

Kolejnym krokiem jest przeprowadza analizę rynku, czyli wyszukanie ofert sprzedaży w sieci, w specjalizujących się firmach, pośrednikach handlowych.  Jeżeli udało nam się znaleźć odpowiednią próbę, czyli przynajmniej kilkanaście ofert, przystępujemy do selekcji, czyli do wyboru najbardziej zbliżonych ruchomości do naszej przedmiotowej.  W kolejnym części powiemy, jak selekcjonować i na co zwracać uwagę w przy konkretnej ruchomości.

Dodaj komentarz