Czy najem krótkoterminowy zostanie uporządkowany?

Czy najem krótkoterminowy zostanie uporządkowany?

Najem krótkoterminowy to zmora wielu mieszkańców atrakcyjnych turystycznie miast. Lokatorzy źle się zachowują, robią głośne imprezy, a potem znikają i w zasadzie nie wiadomo kogo „ścigać” za ewentualne szkody. Właściciel bowiem zasłania się jednorazowością tych wybryków i że w zasadzie „to nic takiego”. Czy rzeczywiście można jakoś „uporządkować” tę formę najmu?

 

Czy zmiana przepisów rozwiąże problem?

Samorządowcy już od dłuższego czasu walczą o to, by właściciele, wynajmujący mieszkania na zasadzie najmu krótkoterminowego, ponosili konsekwencje zachowania swoich lokatorów. Obecnie przygotowywany jest projekt zmian w prawie, które mają ograniczyć mechanizm najmu krótkoterminowego. Proponuje się przede wszystkim, aby istniał wymóg aktualizowania wpisu do ewidencji niekategoryzowanych obiektów noclegowych raz na kilka lat. Z tym obowiązkiem wiązałaby się natomiast konieczność przedłożenia certyfikatu bezpieczeństwa przeciwpożarowego mieszkania. Jednocześnie urzędnicy mogliby weryfikować, czy w danym mieszkaniu dochodziło do interwencji policji oraz czy wspólnota mieszkaniowa wnosiła jakiekolwiek skargi.

Czy rejestracja najmu krótkoterminowego to dobry pomysł?

Oczywiście właściciel mieszkania może zlekceważyć te obowiązki i po prostu nie wpisać swojego mieszkania do ewidencji. Samorządy proponują zatem, aby wpis ten był wymagany w procesie rejestracji na takich platformach rezerwacyjnych, jak Airbnb oraz Booking. Planowane rozwiązania miałyby spowodować, iż właściciele mieszkań czuliby się zobowiązani do kontrolowania swoich lokatorów i szybkiego reagowania na ewentualne skargi i uwagi innych mieszkańców bloku. Na marginesie warto wskazać, że licencje na prowadzenie wynajmu krótkoterminowego są powszechnym rozwiązaniem na całym świecie. Niektóre miasta pobierały nawet opłatę za wpis do ewidencji.

Dodaj komentarz