Upływa termin składania wniosków o dofinansowanie na termomodernizację

Upływa termin składania wniosków o dofinansowanie na termomodernizację

Już za dwa dni – 30 czerwca 2019 r. – upływa termin na składanie wniosków o dofinansowanie na termomodernizację. To ostatni moment, aby za darmo wymienić domowy piec, kocioł lub kominek w ramach realizowanego Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

 

Kraków bez emisji pyłów i innych zanieczyszczeń

W październiku zeszłego roku pisaliśmy o programie, realizowanym przez krakowski magistrat, który ma na celu ograniczenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Stan powietrza w Krakowie, szczególnie w okresie zimowym pozostawia bowiem wiele do życzenia. Podobno przez ponad połowę dni w roku dopuszczalna norma zanieczyszczeń w powietrzu w Krakowie zostaje przekroczona. Wina za taki stan leży po stronie mieszkańców, którzy spalają paliwa stałe w piecach i kotłach domowych, paliwa płynne w silnikach samochodowych, paliwa stałe w energetyce i przemyśle, a także emisji wtórnej zanieczyszczeń pyłowych z powierzchni odkrytych. Szkodliwe substancje, będące w powietrzu mogą być natomiast bardzo groźne dla naszego zdrowia – powodują zaburzenia pracy wątroby, alergie, niedokrwienia serca, choroby płuc i bóle głowy.

Dotacja na wyciągnięcie ręki

Właśnie dlatego program Czyste Powietrze jest niezwykle istotny. Ma on wymiar ogólnopolski. Na jego realizację przeznaczono w skali całego kraju aż 103 miliardów złotych, z czego częściowo są to bezzwrotne dotacje, a częściowo zwrotne pożyczki. Do tej pory w Krakowie rozdano już 29 milionów złotych. Każdy mieszkaniec, mający w domu piec, kocioł lub kominek może skorzystać z dotacji. Wystarczy, że złoży w urzędzie miasta stosowny wniosek. Na marginesie trzeba zaznaczyć, że od 1 września 2019 r. na terenie miasta zacznie obowiązywać całkowity zakaz stosowania paliw stałych w instalacjach. Straż miejska zapowiedziała już regularne kontrole.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Z uwagi na to, że termin składania wniosków upływa w niedzielę, urzędnicy w tę sobotę będą dostępni dla mieszkańców. Od godz. 8 do 14 czynny będzie Punkt Informacyjno-Doradczy Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK przy al. Powstania Warszawskiego 10. Poza tym dokumenty można składać we wszystkich Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa.

 

 

Dodaj komentarz