Akademiki za ćwierć miliarda złotych

Akademiki za ćwierć miliarda złotych

60 milionów euro, czyli 258 milionów złotych – tyle właśnie zapłaciła grupa Kajima za platformę akademików studenckich Student Depot. To kluczowa inwestycja strategiczna japońskiego potentata. Dzięki temu wejdzie w nowy sektor biznesu w Polsce. Czym zaowocuje ta transakcja?

 

Kajima – potentat rynku nieruchomości

Japońska grupa Kajima Corporation została stworzona w połowie XIX w. Przez lata działalności stała się jednym z czołowych wykonawców inwestycji budowlanych na świecie. Obecnie zatrudnia ponad 16 tysięcy pracowników, a jej sieć operacyjna obejmuje 18 krajów. Rocznie jej sprzedaż kształtuje się na poziomie 16 miliardów dolarów. Kajima, jako pierwsza firma budowlana Japonii, założyła nawet własny ośrodek badań technicznych o nazwie Kajima Technical Research Institute. W Polsce Kajima pojawiła się w 2001 roku. Realizuje zarówno inwestycje mieszkalne, jak i przemysłowe oraz handlowe. Obecnie posiada w Polsce dwa oddziały – we Wrocławiu i w Warszawie. Do tej pory Kajima odpowiadała między innymi za realizację takich inwestycji, jak Geocentrum we Wrocławiu, budynek IKEA na Bielanach Wrocławskich, a także Eko Park w Warszawie.

Student Depot przejęty

Ostatnio o grupie Kajima znów zrobiło się głośno. A to za sprawą gigantycznej transakcji, dzięki której przejęła największą w Polsce platformę akademików. Student Depot – bo właśnie o niej mowa – została sprzedana za niebagatelną kwotę 258 milionów złotych. Student Depot powstała w 2015 roku. Dzisiaj zarządza akademikami w Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu i Łodzi. Szykują się jednak kolejne inwestycje. Jeszcze w tym roku do użytku zostanie oddany akademik w Warszawie, a w kolejnych latach nowe obiekty zostaną zrealizowane również w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu. A to wszystko już pod okiem Kajima Corporation.

Akademiki – rynek z potencjałem

Powszechnie znanym faktem jest to, iż rynek akademików to niezwykle dochodowa i perspektywiczna dziedzina biznesu. Póki co segment prywatnych domów studenckich jest w początkowej fazie rozwoju. Wszystko wskazuje jednak na to, że z czasem będzie się bardzo dynamicznie rozwijał.

Dodaj komentarz